piątek, 23 marca 2018

Bagicz - Lotnisko

Podczas wakacji nad morzem dowiedziałem się o starym wojskowym lotnisku które oczywiście odwiedziłem :)

Krótka historia:
Lotnisko powstało w latach 1935–1939 w całkowitej tajemnicy, aby wytłumaczyć natężenie prac w okolicy ogłoszono, że powstaje fabryka proszku do prania "Persil"! Pierwotnie służyło jako baza dla lotnictwa bombowego, najpierw dla samolotów Junkers Ju 87 Stuka, a później dla samolotów bombowych Junkers Ju 86.
We wrześniu 1939 roku z Bagicza operowały samoloty dokonujące nalotów na Polskę. Z lotniska wystartowało wówczas około 100 samolotów bombowych, których celem były m.in. Puck, Toruń i Bydgoszcz. W czasie II wojny światowej na lotnisku stacjonowały różne jednostki Luftwaffe. Niemcy ewakuowali lotnisko w marcu 1945 r.
Od marca 1945 roku lotnisko było w posiadaniu Armii Czerwonej. Stworzono tutaj samowystarczalną, eksterytorialną strefę z własnym szpitalem, szkołą, sklepami, osiedlem mieszkaniowym, w której stacjonowało ok. 2000 żołnierzy.
W 1956 roku przedwojenne lotnisko w Bagiczu zostało rozbudowane o nowy, znacznie dłuższy od dotychczasowego pas startowy usytuowany równolegle do brzegu morza. Zbudowano także nową infrastrukturę lotniskową przystosowując ją do obsługi samolotów odrzutowych. Po 1966 roku na lotnisku rozpoczęto budowę nowoczesnych schronohangarów oraz obiektów na broń masowego rażenia, w których mogły być przechowywane wyrzutnie rakiet.
Od 1965 roku w Bagiczu stacjonowały samoloty odrzutowe. Pierwotnie były to myśliwce Mikojan i Guriewicz MiG 21, a od 1973 roku również myśliwce Mikojan i Guriewicz MiG 23.
Po głośnym wypadku samolotu MiG-23 jaki wydarzył się 4 lipca 1989 roku 871 Sewastopolski Pułk Myśliwsko-Szturmowy został karnie przeniesiony na lotnisko w Brzegu. Na miejsce samolotów odrzutowych przebazowano do Bagicza 55 Samodzielny Pułk Śmigłowcowy z Brzegu.
Ostatnie śmigłowce wojskowe opuściły Bagicz wraz z ogólnym wycofaniem wojsk radzieckich z Polski w 1991 roku. Ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z Bagicza na wiosnę 1992 roku. Po likwidacji jednostki wojskowej tereny bazy zostały podzielone pomiędzy miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie. 9 września 2012 otwarto podkołobrzeskie lotnisko. Przyjmuje ruch turystyczny i czarterowy samolotów zabierających do 20 osób. Lotnisko jest lotniskiem sezonowym. Obecnie loty na podkołobrzeskie lotnisko wykonują prywatne jednostki.

źródło: wikipedia.org

















































 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz