Nazwa Krzepice, zanotowana w 1356 roku jako Crzepycze, pochodzi od nazwy osobowej Krzepa i oznacza miejsce zamieszkania potomków lub członków rodu osoby, którą tak nazywano.
W XII w. w miejscu obecnego miasta, ze względu na jego pograniczne położenie, założono gród warowny. W połowie XIV w. Kazimierz Wielki polecił zbudować tu murowany zamek. Dziś z tej budowli pozostał głównie zarys fosy i wałów. Tutejszy kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła wzniesiony został w 1357 roku przez Kazimierza III Wielkiego. W czasie potopu szwedzkiego w połowie XVII w. miasto i zamek zajęli na krótko Szwedzi, jednak wyparły ich oddziały miejscowej szlachty i kasztelana Stanisława Warszyckiego.
Do wybuchu II wojny światowej liczącą się grupę społeczną Krzepic stanowili Żydzi. Pamiątką po tym pozostaje zabytkowy cmentarz żydowski i ruiny bożnicy.
Herb Krzepic przedstawia dwie wieże połączone ze sobą, zwieńczone spiczastymi daszkami i posiadające po jednym otworze strzelniczym. Spoza wieży, po lewej stronie, wystaje skrzydło i szpon orła. Po prawej widoczny jest motyw wici roślinnej. Całość kompozycji dopełniają dwie sześciopromienne gwiazdy, występujące u góry, po bokach zwieńczenia wież warownych.
Na terenie Krzepic znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są to:
-układ urbanistyczny, głównym jego elementem jest rynek i regularna siatka odchodzących ulic
-kościół św. Jakuba
-klasztor, ob. plebania -
-ruiny synagogi i cmentarz żydowski
-pozostałości zamku
źródło: wikipedia.org
Zdjęcia zrobione głównie na krzepickim rynku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz