poniedziałek, 22 lipca 2019

Linia kolejowa 307 (Namysłów-Kępno)

Linia kolejowa nr 307 – rozpoczynała swój bieg na stacji Namysłów, w województwie opolskim, natomiast jej koniec umiejscowiony był na stacji Kępno, w województwie wielkopolskim. Obecnie linia jest nieczynna, a tory jej zostały częściowo rozebrane.
  • 2 października 1911 roku – otwarcie odcinka Rychtal – Kępno,
  • 2 listopada 1912 roku – otwarcie odcinka Namysłów – Rychtal,
  • 1 stycznia 1920 roku – zamknięcie dla ruchu odcinka Bukowa Śląska – Rychtal,
  • 1 września 1939 roku – ponowne otwarcie dla ruchu odcinka Bukowa Śląska – Rychtal,
  • 1 października 1991 roku – zamknięcie linii dla ruchu osobowego,
  • 1 stycznia 1994 roku – zamknięcie linii dla ruchu towarowego,
  • Luty 2014 roku – PKP rozpoczyna rozbiórkę linii kolejowej.
W okresie międzywojennym, między stacjami Bukowa Śląska i Rychtal, przebiegała ówczesna granica polsko-niemiecka, stąd też w latach 1920-1939 odcinek linii między tymi stacjami był nieczynny. Ruch na całej linii został ponownie wznowiony przez Niemców, z początkiem wojny w 1939 roku. Według niektórych informacji ostatni pociąg na tej linii przejechał 6 marca 1992 roku. Przyczyną zawieszenia ruchu na linii, jak podano oficjalnie, była osłabiona konstrukcja stalowego wiaduktu na odcinku w pobliżu Namysłowa.
źródło: wikipedia.org , bazakolejowa.pl

środa, 10 lipca 2019

Katowice - Dżungla w mieście

Za murami jednej z katowickich kamienic kryje się kolorowe podwórko

poniedziałek, 1 lipca 2019

Kępno

Kępno - miasto w województwie wielkopolskim, nad Niesobem, siedziba powiatu kępińskiego. Kępno uzyskało lokację miejską przed 1283 rokiem.
Ślady osadnictwa na obecnych terenach Kępna sięgają epoki brązu.
Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą Campno wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Kępnie w 1282 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II.
Kępno było początkowo miastem królewskim. Własnością prywatną stało się w 1365, kiedy to król Kazimierz Wielki przekazał je w ręce Wierzbięty z Paniewic. Była to nagroda za pomoc udzieloną królowi w tłumieniu buntu Maćka Borkowica. Wraz z kolejnymi zmianami właścicieli Kępno stopniowo podupadało. Wiązało się to z rozwojem pobliskiej osady – Baranowa oraz licznymi walkami toczonymi w okolicy. W wyniku utraty rangi, Kępno straciło prawa miejskie.
Kępno rozkwitło ponownie w XVII w. Na przełomie lat 1660/1661 znów otrzymało prawa miejskie. Wraz z nimi nadano także herb. W herbie Kępna na niebieskim tle widnieje biały łabędź stojący na zielonej kępie.
Niemcy wkroczyli do Kępna 1 września 1939. Z relacji świadków wiadomo, że pierwszy samochód zwiadowczy wjechał na rynek około godziny 12.30. Kilka minut później pojawiły się oddziały wojskowe. W czasie II wojny światowej z miasta wysiedlono większość Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a w zamian sprowadzono Niemców w ramach akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich.
Okupanci zrabowali między innymi dzwony kościelne. W styczniu 1945 do Kępna od strony Wieruszowa zbliżyły się wojska radzieckie, wypierając stopniowo oddziały niemieckie. Niemcy stawili niewielki opór w okolicy wsi Olszowa, jednak został on szybko przełamany i 21 stycznia 1945 miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną.
Na podstawie dekretu PKWN z 31 sierpnia 1944 zostały utworzone miejsca odosobnienia, więzienia i ośrodki pracy przymusowej dla „hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców narodu polskiego”.
Od 1945 następuje dalszy rozwój Kępna. Powstają nowe budowle, szkoły i zakłady przemysłowe. Wokół „starego miasta”, stanowiącego centrum, powstają nowe osiedla. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należy do woj. kaliskiego. Powiat kępiński przywrócono 1 stycznia 1999.
źródło: wikipedia.org

Kępno - Kościół św. Marcina

Kościół parafialny został wybudowany w latach 1911-1912 w stylu neobarokowym. Posiada nieliczne zabytki barokowe ze starego kościoła drewnianego – wśród nich najcenniejszy krucyfiks z około 1700 roku i portret trumienny na blasze Marcina Olszowskiego z około 1700 roku.
źródło: wikipedia.org

Kępno - Synagoga

Synagoga została zbudowana w latach 1815-1816 według projektu architektów z Brzegu, braci Fryderyka i Karola Schefflerów. Stanęła na miejscu starszej, drewnianej synagogi.Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny przez wiele lat stała opuszczona i popadała w ruinę. 16 maja 1973 roku uległa pożarowi, który dopełnił dzieła zniszczenia. W latach 1987-1991 synagoga została poddana kapitalnemu remontowi w celu późniejszego ulokowania w niej muzeum co się nie powiodło. Synagoga na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Obecnie nieużytkowana, jest wystawiona na sprzedaż.
źródło: wikipedia.org

Kępno - wieża ciśnień

Wieżę wybudowano w 1904 r. dla miejskich wodociągów, swą funkcję pełniła do 1995 r.
W 2005 r. została odnowiona a w jej wnętrzu urządzono taras widokowy.