poniedziałek, 10 grudnia 2018

Dziećmarów - wieża cisnień

Dziećmarów to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Baborów. Wieś ta jest najwyżej położonym miejscem w gminie, gdzie w 1938 r. wybudowano niewielką wieżę ciśnień.

środa, 5 grudnia 2018

Brynek - Zespół pałacowo-parkowy Donnersmarcków

Pałac wraz z całym przynależącym do niego zespołem parkowym i ogrodem botanicznym zbudowany został w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia dla księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. W roku 1872 rozbudowany został o skrzydła.
W 1904 r. pałac wraz z okolicznymi dobrami kupił hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic. Ostatnia przebudowa miała miejsce w roku 1905 według projektu architekta z Wrocławia Karola Grossera, w stylu eklektycznym.

Pałac dwupiętrowy, z tarasem z kamienną balustradą i loggią od południa. Nad portykiem znajdują się dwie jońskie kolumny. Boki korpusu flankują dwie wieże z cebulastymi hełmami. Nad wejściem kartusz herbowy oraz attyką, przedstawiającą postacie myśliwego, robotnika, rolnika i rybaka. W zachodnim skrzydle znajduje się pałacowa kaplica (św. Franciszka z Asyżu) nakryta cebulastym hełmem z latarnią, połączona z pałacem galerią.  
W czasie II wojny światowej obiekt przejęli Niemcy i urządzili w nim placówkę Hitlerjugend. Z chwilą wkroczenia na teren Brynka Armii Radzieckiej, został on ogołocony z większości obrazów, dywanów i innych wartościowych sprzętów. Dziś, oglądamy podniszczone nieco przez użytkowanie resztki niegdysiejszej elegancji. W latach PRL-u w kaplicy umiejscowiono sklep. Dopiero w 1991 r. sekularyzowaną kaplicę oddano kościołowi.
Obecnie w budynku pałacu mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. 
W maju 2003 roku, pałac posłużył jako scenografia do jednego z odcinków "Sensacji XX wieku" pt. ''Zabójcy''.
" - To, z naszego punktu widzenia, jest uniwersalny budynek i sam ma bardzo ciekawą historię" - tak wypowiadał się sam Bogusław Wołoszański.

Pałac otoczony jest parkiem zaprojektowanym zgodnie z zasadami angielskiej sztuki ogrodniczej, której głównym założeniem były rozległe polany widokowe. Park ten został założony w 1829 roku.  Wśród wielu zabudowań gospodarczych na szczególną uwagę zasługują: okrągła wieża ciśnień z 1905 roku, oranżeria, ujeżdżalnia koni (dzisiejsza sala gimnastyczna) oraz oficyny mieszkalne.
źródło: wikipedia.org, tlbrynek.edu.pl

 

Brynek - wieża ciśnień

Pałacowa wieża ciśnień z 1905 roku.