środa, 31 maja 2017

Katowice - Pałac Goldsteinów

Podczas tegorocznej nocy muzeów miałem okazje zwiedzić Wille Goldsteinów która położona jest przy placu Wolności w Katowicach.

Kilka zdań o historii willi:
Neorenesansowy pałac braci Abrahama i Josefa Goldsteinów.
Goldsteinowie przybyli z Królestwa Polskiego do Katowic, by założyć kolejny z sieci swych tartaków, które posiadali po obu stronach granicy prusko-rosyjskiej. Pałac jest reprezentacyjną budowlą z lat siedemdziesiątych XIX wieku (między 1870 a 1875).
Bracia Goldsteinowie mieli tartaki w wielu miastach, w tym także w Katowicach, na tyłach pałacu.
W 1892 miał miejsce pożar tartaku. W 1893, ze względu na duże straty poniesione w wyniku pożaru, Goldsteinowie przenieśli firmę do Wrocławia, a posiadłość sprzedali firmie „Kohlen Produzenten Georg Von Giesches Erben”. Przed II wojną światową mieściła się w nim „Izba Przemysłowo-Handlowa”, natomiast w latach 1952−1990 Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz kino „Przyjaźń”. W piwnicach pałacu od roku powstania, czyli 1975 występował teatr awangardowy „12a” , w którym odbywał też się m.in. pierwszy festiwal Rawa Blues. Na przełomie wieków działał w Pałacu Big Bank oraz biura Śląskiego Domu Maklerskiego, mieściła się tu też restauracja „Kolumb”, a od 2010 ma tu swoją siedzibę urząd stanu cywilnego. Obecnie właścicielem pałacu jest miasto.                                                                                                                      
źródło: wikipedia.org

niedziela, 28 maja 2017

Zabrze - Dworek Tieschowitzów

Zabrze Rokitnica - dawny dwór rodu Tieschowitzów, wybudowany w drugiej połowie XIX w. w stylu neorenesansowej willi włoskiej.

czwartek, 25 maja 2017

Ruda Śląska - Ciężki schron bojowy nr 22

Ciężki schron bojowy wybudowany w klasie odporności "E", wyposażony jest w kopułę pancerną (W.I. - 1938 17/21). Uzbrojenie stanowiło armata p.panc wz. 36, 2 ckm (jeden w kopule pancernej) i rkm. Obiekt posiada dwa wyjścia ewakuacyjne, pełniące rolę strzelnic rkm oraz urządzenia do łączności optycznej skierowane na p.o. "Nowy Bytom". Schron zachowany jest w dobrym stanie, ma współcześnie przebudowane wejście - pełnił rolę schronu plot PKP. Po opuszczeniu przez kolej rozpoczął się szybki proces dewastacji w efekcie pozostały tylko gołe ściany.
źródło: fortyfikacja.pl

środa, 24 maja 2017

Rapocin - Opuszczony kościół

Podczas majowego wypadu miałem okazje odwiedzić opuszczony kościół gdzie pierwsza wzmianka o nim miała miejsce  w  1297 r. W 1945 roku spłonął. Odbudowany 1967-1968 r. służył parafianom do 1988 r. Tuż przy kościele znajduje się  Kaplica Góry Oliwnej (z II poł. XVIII w.). Na stropie częściowo zachowane barokowe polichromie.  Poniżej kilka zdjęć.

niedziela, 21 maja 2017

Katowice - Uliczny Grajek

We wrześniu 2014 r. w Katowicach udało mi się zrobić kilka zdjęć przed Galerią Katowicką gdzie na fortepianie grał pianista. Pozytywnym zaskoczeniem był zabytkowy tramwaj który akurat jechał ul. 3 Maja. Fortepian przed galerią  stał też w późniejszym czasie oraz na terenie pobliskiego dworca kolejowego na którym każdy kto chciał mógł zagrać.

czwartek, 18 maja 2017

Ruda Śląska - Chebzie Dworcowa

Ruda Śląska przystanek Chebzie Dworcowa tramwaje , autobusy i kwitnące kasztanowce

wtorek, 16 maja 2017

Bytom - Przemysłowy klimat

Na zdjęciu od lewej: wieże szybu Józef i Bolesław KWK Bobrek, dymiąca koksownia na Bobrku, trzy kominy Elektrociepłowni Szombierki oraz  nowo wybudowanej fabryki wełny mineralnej Petralana.



niedziela, 14 maja 2017

Bytom - Bolko

Wieża bytomskiego szybu wydrążonego w 1906 r. do wydobycia rud metali. W przeszłości należał do Zakładu Górniczo-Hutniczego "Orzeł Biały", obecnie użytkowany jest przez Centralną Pompownię "Bolko".
 

sobota, 13 maja 2017

Linia kolejowa CTL Maczki-Bór 401 - KWK Wieczorek szyb Agata

Linia kolejowa od pola piaskowego CTL Maczki-Bór do szybu Wschodniego (Agata)  KWK Wieczorek. Odcinek JCB - Brzęczkowice to część linii 401 JCA-Klara.

poniedziałek, 8 maja 2017

Czerwionka-Leszczyny - Piramidy z Dębieńska

Dębieńsko to jedna z dzielnic miasta Czerwionka-Leszczyny gdzie znajdują się charakterystyczne trzy stożkowate hołdy po KWK Dębieńsko. Jeden ze szczytów nie jest zalesiony więc przy ładnej pogodzie jest dobrym punktem widokowym.


sobota, 6 maja 2017

Poręba Żegoty - Pałac Szembeków

Ruiny pałacu należącego kolejno do Korycińskich, Szwarcenberg-Czernych oraz (do II wojny światowej) Szembeków. Pierwszy drewniany dwór powstał w tym miejscu w XVII stuleciu. Obecny rokokowo-klasycystyczny pałac powstał w kilku etapach pomiędzy końcem XVII a początkiem XX wieku. W pałacu spalonym w 1945 roku i częściowo rozebranym, znajdowała się cenna biblioteka oraz bogate zbiory sztuki. W ostatnim czasie podjęto prace zmierzające do odbudowy pałacu. Zostały one jednak przerwane ze względu na wycofanie się nowego właściciela. W całości zachowała się jedynie oficyna. 
 źródło:wikipedia.org

czwartek, 4 maja 2017

Leszno - Unia Leszno-Falubaz Zielona Góra

30.04.2016| Ekstraliga żużlowa Unia Leszno - Falubaz Zielona Góra ( 64:26 )
Kolejna wizyta na speedwayu, po Motoarenie w Toruniu przyszedł czas na stadion im Alfreda Smoczyka w Lesznie.

środa, 3 maja 2017

Katowice - Pomnik Powstańców Śląskich

W nocy 2/3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie wiec jest to dobra okazja by pokazać jeden z symboli Katowic. Trzy skrzydła upamiętniają powstania z 1919, 1920 i 1921 roku. 

wtorek, 2 maja 2017

Tatry Wysokie (Słowacja)

Poranny widok na Tatry od słowackiej strony. 
Pół godz. po zrobieniu zdjęć widok nie był już tak efektowny ponieważ mgła przysłoniła cały krajobraz. 

poniedziałek, 1 maja 2017

Cieszyn - Rotunda św. Mikołaja

Rotunda z XII w. położona na wzgórzu zamkowym w Cieszynie.