czwartek, 14 czerwca 2018

Jarnołtówek

Jarnołtówek to wieś w woj. opolskim, powiat nyski, gmina Głuchołazy. Wieś leży w górach opawskich i była początkiem mojej trasy na Biskupią Kopę o której jutro. Dziś jednak chciałbym skupić się na herbie który znalazłem na jednym z drogowskazów. Dręczył mnie fakt dlaczego jednorożec jest na wizerunku herbu. Poszukałem w internecie i znalazłem taką informację:
Na błękitnym polu znajduje się biała głowa jednorożca ze złotym rogiem. Jak głoszą zapisy w księgach podatkowych pierwsze wzmianki o osadzie Arnoldsdorf (późniejszy Jarnołtówek) pochodzą z 1268 roku. Właśnie w XII wieku powstawało wiele osad ponieważ ziemie te słynęły ze złóż złota.
Osadnicy chcieli wybudować domy. Okoliczne lasy mogły dostarczyć materiału do budowy tychże domostw, jednak napotkano na przeszkodę. Jak głosi legenda, lasy nad Złotym Potokiem zamieszkiwał jednorożec - zwierzę, które siało postrach wśród przybyszów. Był on potężny, biały, z długim, ostro zakończonym rogiem na głowie. Nieliczni śmiałkowie, którzy zapuszczali się w lasy, ginęli bez śladu. Pewnego dnia grupa drwali, która wybrała się do lasu w celu pozyskania drewna, usłyszała przeraźliwy ryk, zawodzenie i sapanie. Strach sparaliżował ich na moment, ale ciekawość była silniejsza. Pobiegli w kierunku, skąd dochodził głos. Po chwili ujrzeli jednorożca, który wpadł w pułapkę. Tkwił nieruchomo z rogiem wbitym w pień klonu. Mężczyźni nie wahali się. Skrępowali jednorożca. Zwierzę, które siało postrach, zostało ujarzmione. Nic już nie przeszkodziło w budowie osady nad Złotym Potokiem. Jej pierwszy wójt Arnold używał pieczęci z wizerunkiem jednorożca. W ten sposób Jarnołtówek zyskał swój herb.
 


 
Pozostałe zdjęcia przedstawiają kościół św. Bartłomieja Apostoła który powstałem w 1907 r. Fundatorką świątyni podobnie jak i zapory na Złotym Potoku, była cesarzowa Augusta Wiktoria.





  
Pomnik upamiętniający wizytę cesarzowej Niemiec Augusty Wiktorii po powodzi w  1903 roku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz